جمعه2 فروردين 1398                         ???? ???? ?? ?? ???????  
 
 
بازدید: 2480 تن
 

« فدراليسم » « پيش پرده » تجزيه


امپرياليسم آمريکا ، براي تجزيه­ ي کشورها ، چهره ­ي خود را زير نقاب تحميل نظام « فدرالي» پنهان ميکند و از اين راه وارد ميگردد  . البته پياده نظام و يا به سخن درست­ تر « ستون پنجم » امپرياليسم آمريکا « يعني روشن فکر نمايان » در اين ميان نقش اصلي را بازي مي­کنند ؛ اندکي دانسته و بسياري « جَو زده» .
سخنان حامد کرزاي رييس ­جمهور افغانستان که با دليري بسيار در برابر فشار خرد کننده­ي آمريکا و ناتو در زمينــه­ي امـضاي پيمان دوستي يا در حقيقت پيمان « تسليم بلاشرط» افغانستان پايداري کرده است ، درباره  ­ي طرح تجزيه ي افغانستان با گذر از مرحله­ ي «فدراليسم» بسيار روشن­گر و آموزنده است.
خبرنگار روزنامه لوموند ( Le Mond) چاپ پاريس با حامد کرزاي رييس جمهور افغانستان گفت­و­گوي گسترده­­اي به عمل آورد. در اين گفتو­گو خبرنگار لوموند از حامد کرزاي پرسيد: بارها گفته­اند که ايالات متحده و برخي در غرب مي­خواهند افغانستان را تجزيه کنند... امکان دارد ، روشن­تر در اين­ باره صحبت کنيد ؟
در برابر اين پرسش ، رييس جمهور افغانستان مي­گويد :
بعضي کشورها و بعد از آن بعضي افراد اين حرف­ها را به من رساندند که براي طالبان کار مي­کردند.
به من گفتند که اگر جايي در خاک افغانستان به طالبان داده شود ، يعني طالبان اجازه داشته باشند رسما در خاک افغانستان مستقر شوند و حکومت خود را برپا کنند ، کار صلح خيلي خوب پيش خواهد رفت.
من ديدم که اين راهي است مقرون به هلاک که در يک کشور دو دولت حکم فرما باشد . چند نفري را صدا زدم که در جنبش طالبان بروبيايي دارند و چند نفري را هم از آنهايي که با طالبان سروسري دارند .
از آن­ها در اينباره استفسار کردم . تاييد کردند که بله . چنين خبري را ما هم شنيده­ ايم ، اما تکذيب کردند که طالبان چنين خواهشي داشته باشند . اين طور که شد ، ديدم که نظر ما درست است . يعني برخي کارهاي خاص که به اسم طالبان انجام مي­گيرد ، کار نيروها و جريان­هاي خاص در غرب است که نمي­خواهند مذاکره بين شوراي عالي صلح با طالبان پا بگيرد و ميل دارند طالبان با يک مشت از گروه­ هاي قومي ديگر در افغانستان طرف مذاکره شود. خيلي هم کار کردند تا مذاکراتي را بين فرماندههان جنگي و گروه­هاي قومي سامان دهند و روند مذاکرات را قوميتي کنند. اين­ها که به شما مي­گويم ، براي ما به اثبات رسيده است . اما کار اين­ها به ثمر نرسيده، چون مردم واکنش سختي نشان دادند. حالا طرحش چه صورتي داشت، نمي­دانم . اما اين را مي­دانم که غرب توسط برخي بنيادها و به کمک چند چهره خاص از اعضاي کنگره آمريکا ، درصدد بود در افغانستان حکومت فدراليستي سرکار بياورد. خبر داريم که کارهاي دقيقي در جريان بود تا از طريق تضعيف افغانستان ، اين مملکت را به تعدادي خان­ نشين تبديل کنند . علت اين که آمريکا و بعضي کشورهاي اروپايي مي­خواستند انتخابات رياست جمهوري افغانستان در سال 2009 سرنگيرد هم همين بود که دوست داشتند دولت مرکزي ، ضعيف و فاقد وجاهت باشد.
      اطلاعات (روزنامه ) – 8 دي ماه 1392 – ترجمه محمود فاضل بيرجنديفرستادن دیدگاه ها
نام ونام خانوادگی:
ایمیل:    
دیدگاه ها:   
 
 
  ??????? ?????:
 
 
 
     ??????????????: 
 
ريشه و تبار مردم آذربايجان

« پان تركيسم و وحدت ملي ایران »

اشغال و قتل عام تبريز توسط تركان عثماني (993-986 ق) [964-957 خ]

پان تركيسم و وحدت ملي ايران (بخش نخست)

همه مردم فلات ايران، از يك ريشه‎اند